مشارکت مکتوب لژیونها ...
چهارشنبه 1399/04/4 ساعت 01:50 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر نسیم | ( نظرات )
⍟ به نام خداوندیکه انسان عاقل را متعادل و انسان جاهل را غیر متعادل می خواند ⍟


مشارکت مکتوبی در باب ٭ آداب معاشرت ، ادب و بی ادبی ، تعادل و بی تعادلی ٭ از لژیونهای هشتم و یازدهم ، به کمک راهنمایی بترتیب سرکار خانمها ، همسفر لیلا و همسفر نسرین ، مورخ ۹۹/۰۴/۰۲ ، که مورد توجه شما عزیزان قرار می گیرد :


همسفر سمیه :

انسان موجودی الگو پذیر است و باید هر چیزی را یاد بگیرد . ما همانطور که خیلی چیزها را از پدر و مادرمان یاد می گیریم ، ادب و بی ادبی را هم از آنها یاد خواهیم گرفت .همه چیز در هستی حساب و کتاب دارد ، همانطور که آسمان ، کهکشانها و زمین تحت یک قانون عمل می کنند ، کردار و رفتار ما هم طبق یک قانون عمل می کنند . هر عملی که انجام می‌دهیم ، طبعاً عکس العملی نیز در پی دارد . بی تعادلی تنها مختص افراد بیمار  ومعتاد نیست . هر شخصی که نتواند با دیگران درست برخورد کند بی تعادل است و این نشان از نادانی آنهاست . این دو مقوله لازم و ملزوم یکدیگر هستند . هر جا و مکانی آداب معاشرت خاص خودش را دارد . آداب معاشرت به دانایی و آگاهی انسان بر میگردد . پس باید دانایی من بالا برود تا بتوانم کمال ادب را رعایت کنم . زمانی که یک انسان با ادب باشم میتوانم یک انسان متعادل  هم باشم.همسفر مریم:

مسئله تعادل و بی تعادلی مسئله  خیلی خیلی مهمی است . در کنگره شصت فرد باید به تعادل برسد . این جمله ی مهم در کنگره رایج می باشد که ؛ درمان فوق ترک است و تعادل فوق درمان و یک شخص باید در اعتیاد به درمان برسد . این بی تعادلی باعث اذیت و آزار دیگران می شود . کسیکه ادب داشته باشد یعنی تعادل دارد و کسی که بی ادب باشد بی تعادل است . در مرحله انسانی ، ما چیزی را نداریم که قانون یا روش نداشته باشد . مثلاً در مسئله خوردن غذا ، اینکه چه میزان و چه ساعتی غذا را بخوریم ، از نکته های مهم این بخش است . و یا اگر در میهمانیها ، چند نوع غذا وجود دارد ، ما باید سعی کنیم فقط یک نوع غذا را میل کنیم . کسیکه این ها را به جا بیاورد یک شخص با ادب است و یک انسان با ادب و باتعادل موقع صحبت کردن نیز ،  باید به حرفهایش و به گفتارش کاملاً مسلط باشد و روی حرفهایش  کنترل هم داشته باشد . حتی در هنگام رانندگی باید ادب داشته باشیم و برای دیگران مزاحمت ایجاد نکنیم و اگر آشغالی داخل ماشین داریم ، آن را وسط خیابان نریزیم . هر انسانی هم برای خودش یک حریم دارد و این حریم باید محترم شمرده شود . اگر ما رفتار درست داشته باشیم کسی نمی تواند به ما خیانت کند . به طور کلی مواردی که در قانون یک جامعه نوشته شده است باید از طرف هر انسانی مراعات شود . و هر چیزی در جهان هستی قانون و فرهنگی دارد که هر یک از ما باید نسبت به آن ، تمام ضوابط و قوانین را رعایت کنیم . و در کل ، ما باید روی مسئله تعادل و بی تعادلی و ادب و بی ادبی ، توجهات بسیاری داشته باشیم .همسفر لیلا :

مسئله تعادل و بی تعادلی بسیار موضوع مهمی است . زیرا همواره این نکته را جناب مهندس یادآوری کردند که درمان ، فوق ترک و تعادل ،  فوق درمان است . مسئله آداب معاشرت دقیقا روی جهان بینی من همسفر کار می کند و به نوعی تعادل را در من ایجاد می‌کند و من باید نسبت به تمام مسائل زندگی خود همه جوانب را رعایت کنم و در یک تعادلی باشم تا به آرامش برسم . ما در کنگره آموختیم که لازمه داشتن یک زندگی آرام و لذت بخش رسیدن به تعادل است و برای رسیدن به این امر باید در مسیر آموزش ها قرار بگیریم . تعادل یعنی همه چیز در حد و اندازه خودش باشد و انسانی که حد و اندازه هرکاری را بداند یعنی تعادل دارد . باید بدانیم که انسان ها در روابط خود ، حقوقی دارند و رعایت این حقوق می شود ادب برای هر انسانی ! ادب از عقل نشأت می گیرد و این آموزش ها هستند که تمام این مسیر زندگی را در یک تعادل نسبی قرار می دهند .همسفر عطیه :

وقت شناسی نشانه ادب و تعادل یکی از نشانه های درمان در کنگره است که بدانها اهمیت زیادی نیز داده شده است . چون اساس کنگره شصت بر پایه ادب و نظم برنامه ریزی شده است . موضوعی که خیلی مهم است و باید دقت زیادی به آن کنیم اینست که ؛ هر کدام از ما فقط باید خودمان را ببینیم و روی خودمان کار کنیم . نه اینکه هدفمان این باشد که دیگران را تغییر دهیم . ما باید ببینیم که خودمان چقدر باادب هستیم و چقدر بی ادبی در رفتار و کردارمان داریم . و سپس نقصهای خودمان را جبران کنیم . این در واقع پایه و اساس یک درمان خوب می باشد .همسفر هدیه :

اولین قدم در کنگره نظم است که از نظم دادن به جیره مصرفی در ابتدای  ورود به کنگره شروع می شود . یک مسافر اگر نتواند سر ساعت به کنگره بیاید ، نمی تواند به جیره خود نیز نظم بدهد . اما چیزیکه ما را بهم متصل می کند ، ارتباط میان افراد است . در هنگام درمان ، دوستان دوران مصرف کنار می روند و افراد جدیدی جایگزین آنها می شوند . مثلاً ما باید دوستان جدیدی در کنگره پیدا کنیم و برای این ارتباط لازم است ادب و نظم خاصی را پیروی کنیم تا بتوانیم ارتباط با دیگران را بطور موفق برقرار کنیم . من در لژیون رفتار و کرداری دارم که نسبت به رفتار و کردار با خانواده ام کاملاً متفاوت است . البته در کنار همه ی اینها یک شخصیت ثابتی دارم ، به نام تعادل !!! تعادل بعد از درمان در همه چیز صورت می گیرد . حتی در لباس پوشیدن ، شخص باید خودش تشخیص دهد که چه نوع لباسی را نسبت به چه محیطی بر تن کند . تعادل در واقع خط میان افراط و تفریط می باشد . که در افراد مختلف ، متفاوت است . ما با آگاهی و دانایی می توانیم به تعادل برسیم . و در اینصورت انرژی لازم را از کائنات دریافت می کنیم . معنای دیگر تعادل ، عدل و عدالت می باشد و پایداری نتیجه عدالت است . مثلاً یک داربست فلزی زمانی محکم در جایش قرار می گیرد و در مقابل باد و باران از خودش مقاومت نشان می دهد که درست بنا شده باشد و درستر نیروی وارده به شکل مساوی در تمام آن پخش شود . یعنی از تعادل درستی برخوردار باشد . در غیر اینصورت ، داربست نمی تواند تعادلش را هنگام هوای بد ، حفظ کند . عدالت یعنی هر چیزی در جای خودش که به قدر خودش باشد که شاید یکی کمتر و یکی بیشتر باشد . و البته اگر در شرایط محیط  اطرافمان با دیگران با متانت و ادب رفتار کنیم ، قطعاً حال خوبی نیز پیدا خواهیم کرد .


همسفر لیلا :

بی ادبی از جهل و نادانی می آید . کسیکه بی ادب است جاهل و نادان هم می باشد . هرچه آگاهی انسان بالاتر باشد ، ادب او هم بالاتر خواهد بود . البته منظور از آگاهی ، میزان سواد نیست . چراکه ما بسیاری از دکترها و مهندسها را می بینیم که آداب و معاشرت عادیشان هم بلد نیستند . کسیکه ادب دارد ، تعادل را هم دارد و بالعکس این هم وجود دارد . کسیکه بی ادب است و نامتعادل ، از یک مسئله کوچک ، مشکل بزرگی را درست می کند . اگر ما انسانها همین را بفهمیم و درک کنیم که ؛ جهان هستی حساب و کتاب دارد و ما هر کاری کنیم ، به خودمان برمی گردد ، قطعاً هیچگاه اسیر ضد ارزشهایی چون بی ادبی ، غیبت ، بی نظمی و ... نمی شویم .
.
.
.
✩ ضمن عرض تقدیر و تشکر از همکاری همسفران گرامی و آرزوی بهترینها برای این عزیزان ✩
.
.
انرژی مثبت امروز از نهج البلاغه :
.
.
★ ادب ، مایه باروری عقل و تزکیه قلب و زینت زبان و راهنمای انسان به اخلاق پسندیده است . اگر ادب همراه انسان نباشد او حیوانی رها شده بیش نیست . خداوند به ادب خیر دهد و کوچک را آقایی می بخشد . پس در جستجوی ادب باش تا شخصیت و ثروت بدست آوری . هرکس پی ادب باشد به وسیله آن چیره می شود و کسی که آن را رها کند بر او چیره می شوند و حمله می آورند .
.
.
.
تهیه عکس ، تایپیست و تنظیم کننده : همسفر ، نسیم فراهانی ✰✰✰

لینک های مرتبط: همسفران ...،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر اعظم پنجشنبه 1399/04/5 07:01 ب.ظ
ممنون از مشارکت های خوبتون
همسفر اکرم صبوری پنجشنبه 1399/04/5 06:22 ب.ظ
با سلام و خداقوت از مشارکتهای خوبتان استفاده کردم به نسیم عزیزم هم خداقوت میگم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات