مقاله در باب دستور جلسه ویروس کرونا وپیشگیری از ان ؛
چهارشنبه 1398/12/14 ساعت 12:34 ق.ظ | نوشته شده به دست همسفرلیلا رفیعی | ( نظرات )

"به نام آن که اسم او شفا دهنده و یاد او دوای دردهاست"

Image result for بیماری کرونا چیست

انسان هایی از فراز و نشیب زندگی سربلند بیرون می آیند که استقامت و صبر داشته باشند، پس در هنگام سختی بهترین کار حفظ تعادل است، این که فرد بتواند خونسردی خود را حفظ کند و بهترین تصمیم را در زمان مناسب بگیرد.

این روزها همه در مورد کرونا صحبت می کنند و وحشت گرفتن از این بیماری از خود ویروس اذیت کننده تر است. کرونا ویروس که نام علمی آنcorona virus خانواده ی بزرگی از ویروس ها و زیر مجموعه ی کرونا ویریده که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید 19 را شامل می شود.

این ویروس به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می کند، با این حال تا کنون 7 کرونا ویروس انسانی کشف شده است، آخرین نوع آن ها در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

منشاء ویروس کرونا در حیوانات است، ویروس سارس اول در خفاش شروع شد و بعد به گربه های ولگرد منتقل شد و بعد هم به انسان رسید، ویروس مرس نیز در خاورمیانه از شتر به انسان رسید و آخرین نوع آن طبق تحقیقاتِ پژوهشگران مورچه خوار است، البته ممکن است جانوران دیگری هم در شیوع آن نقش داشته باشند.

افرادی که هم زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا ویروس ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کرونا ویروس عامل آن باشد بیشتر است و در زمستان و بهار بیشتر در معرض آن قرار می گیریم.

خانواده ی ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده است، این ویروس برای انتقال آسان تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت تری شود.

ویروس کرونا به دستگاه تنفسی حمله می کند و گاهی علائم خود را در روده و معده افراد نمایان می کند، علائم ویروس کرونا در ریه، معمولاً در سرماخوردگی های معمولی و نوعی سرماخوردگی ترشح آور به نام پنومونیا ظاهر می شود که معمولاً در بیشتر افراد با سرماخوردگی ملایمی همراه است.

اما انواع دیگری از این ویروس هستند که با علائمی شدیدتر همراه می شوند؛ مانند سارس، مرس و کووید 19.

سارس: ویروسی که تصور می شود از خفاش در چین ناشی شده باشد موجب سندروم حاد و شدید تنفسی در میان مبتلایان شد.

مرس: ویروسی که در 2012 در عربستان صعودی منجر به مرگ شد، شروع این کرونا ویروس به نام سندروم نارسایی تنفسی خاورمیانه شناخته شده است.

کووید 19: برای اولین بار در شهر ووهان استان هوبئی چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از کروناویروس با همه ‌گیری در انسان شناسایی شد. از میان مبتلایان به این ویروس، مشخص شد که دو سوم آنها با بازار عمده‌ فروشی غذاهای دریایی هوانان، که در آن حیوانات زنده نیز به فروش می‌رسد، ارتباط داشته اند. در حال حاضر کشورهایی چون تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا به این ویروس مبتلا شده اند.

علایم بیماری شامل تب و گاهی مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس، تندنفسی و گلودرد و آبریزش بینی، سردرد، سرفه های خشک، درد عضلانی و خستگی می باشد.

این ویروس نه تنها دستگاه تنفسی بلکه ارگان‌های حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر می‌کند. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.

انتقال این بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. همچنین افرادی که به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند نیز مشاهده شده است، هنوز مشخص نیست که این بیماری نخستین بار از طریق جانوران به انسان منتقل شده‌است یا از طریق سطوح آلوده به ویروس!

اگرچه از ابتدا تلاش‌های زیادی برای تولید واکسن این ویروس انجام شده است، اما هنوز واکسن یا داروی مخصوصِ ضدِ ویروسی برای ریشه‌کن کردن یا درمان قطعی، جلوگیری و یا مقابله با عفونت‌های ناشی از کرونا ویروس به طور جدی وجود ندارد و بهترین درمان پیشگیری می باشد.


Image result for بیماری کرونا چیست

نکاتی که برای پیشگیری از این بیماری حائض اهمیت هستند و نباید به شوخی گرفته شوند:

1- در طول روزبه دفعات دست ها را با آب و صابون حداقل به مدت 30 ثانیه بشویید.

2- اگر آب و صابون در دسترس نبود از ضدعفونی کننده های الکلی دست استفاده کنید.

3- از تماس دست با چشم، بینی، دهان و گوش خودداری کنید.

4- هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرید و آن را در فضای باز رها نکنید و در داخل سطل زباله بیندازید، در صورت نبودن دستمال از بالای آرنج خود استفاده کنید.

5- از ماسک استفاده کنید و به تعویض ماسک دقت کنید که وجود رطوبت در آن خود باعث ایجاد رشد ویروس می شود، ماسک تعویض شده را در سطل زباله بیندازید.

6- از تماس نزدیک با کسانی که علائم بیماری سرماخوردگی یا آنفولانزا را دارند پرهیز کنید.

7- وسایلی که مدام استفاده و لمس می شوند حتما ضد عفونی کنید، مثل موس، صفحه زیر موس، صفحه موبایل و گوشی تلفن، صفحه کلید و دکمه های آسانسور، صفحه کلید دستگاه خودپرداز، صفحه کلید دستگاه های کارت خوان، زنگ اماکن عمومی و شخصی و...

8- اگر کوچکترین علائم سرماخوردگی احساس کردید در منزل استراحت کنید و با وجود علادم بیشتر حتماً به پزشک مراجعه کنید.

9- گوشت، مرغ و تخم مرغ را کاملاً بپزید.

10- از تماس با حیوانات چه وحشی و چه خانگی پرهیز کنید!

11- از سالن های ورزشی استفاده نکنید. (حتی المقدور)

12- از حضور در اماکن شلوغ و عمومی، وسایل حمل و نقل عمومی، مراکز آموزشی، ورزشی و ادارات و سازمان ها به مدت 14 روز پس از تماس با بیمار خودداری کنید.

13- در صورت حضور در تجمعات انبوه و مکان های عمومی حتماً از ماسک استفاده کنید و از روبوسی و دست دادن با دیگران بپرهیزید.

14- مصرف ویتامین c، میوه و سبزی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و فرد را در مقابل ابتلا به کرونا ویروس مقاوم می کند.

نکته:

خوردن دی سپ به توصیه ی آقای مهندس حتماً ضروری می باشد، چون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

اما نکاتی که بی تأثیر هستند و نباید به شایعات توجه کرد:

1- بیماریِ ویروسی با آنتی بیوتیک درمان نمی شود، ویروس موجود زنده نیست و آنتی بیوتیک تأثیری بر ویروس کرونا ندارد.

2- خوردن سیر، پیاز، دود کردن اسفند روی این ویروس اثری ندارد.

3- نمک روی این ویروس بی تأثیر است، با نمک باکتری ها از بین نمی روند!

4- از ویکس دماغی استفاده نکنید، با تصور این که ضدعفونی می کنید با این کار حتی فضای تنفسیتان را بازتر و پذیرا برای دریافت ویروس می کنید!

نکته:

به سیستم ایمنی بدنتان اعتماد کنید، سیستم ایمنی انسان 10 به توان 10 سلول ایمنی حرفه ای دارد که هر کدام فقط به یک ویروس یا باکتری حمله می کنند، سیستم ایمنی بعد از کشف ویروس، چند روزی شروع می کند به تولید لشکر و بعد به این ویروس حمله می کند، انسان سالم معمولاً با رعایت درمان می شود.

این بیماری با رعایت و کنترل از طرف افراد بیمار و افراد سالم به راحتی می گذرد، پس بیش از حد نترسید، اما بی خیال هم نباشید، مراقبت کنید.

نخوردن قهوه و کافئین، ورزش کردن و رژیم سبک و غذاهایی با طبع گرم می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و مقاومت بدن را بالا ببرد. خوردن فست فود و غذاهای خیابانی می تواند این بیماری را تشدید کند.

طبق سخنان آقای مهندس علت بیماری تغذیه نامناسب است که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود، با قوی کردن سیستم ایمنی بدن خود می توانیم از خودمان در برابر بیماری ها محافظت کنیم.

نکته: انسان هایی از فراز و نشیب زندگی سربلند بیرون می آیند که استقامت و صبر داشته باشند، پس در هنگام سختی بهترین کار حفظ تعادل است، این که فرد بتواند خونسردی خود را حفظ کند و بهترین تصمیم را در زمان مناسب بگیرد.

 با آرزوی سلامتی برای همه ی اعضای کنگره 60 و امیدواریم به زودی در کنار هم باشیم.

نویسنده: کمک راهنما خانم وجیهه

نگارنده: همسفر پرتو از لژیون ۱۲


نوشته شده بدست همسفران  میرداماد اصفهانمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic