خلاصه سخنان جناب مهندس دژاکام....
یکشنبه 1398/06/24 ساعت 12:19 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر نسیم | ( نظرات )
« به نام اللّه ، خالق عشق و محبت »


خلاصه سخنان جناب آقای مهندس دژاکام در روز چهارشنبه در باب دستور جلسه ی « وادی چهاردهم » ، مورخ ۹۸/۰۶/۲۰ به سمع و نظرتان رسانده می شود :

بزرگان ما در بعضی مفاهیم افراط و تفریط می کنند و بعضی از مطالب را در مقابل بعضی دیگر قرار می دهند . مثلاً عشق و عقل را در مقابل هم قرار می دهند . مصداق این شعر : 
« عاقلان نقطه پرگاروجودندولی...عشق داندکه دراین دایره سرگردانند» 
 یعنی عشق می داند که عاقلان سرگردانند . ولی کنگره به این موضوع رسید که ؛ عشق و عقل مکمل یکدیگر هستند . مانند نیکی و بدی ، تاریکی و روشنایی و ... . البته اینها همه از یک جنس هستند . و عقل و عشق نمی توانند در مقابل هم قرار گیرند . ایمان هم در مقابل عقل قرار ندارد . آدمها اتفاقاً گاهی هر چه عاقلتر می شوند ، بی دینتر می شوند . و به نوعی ادعای روشنفکری دارند . و امروزه بعضی ها هرچه عاقلتر می شوند این موارد برایشان بازیچه می شود . و علت همه این اخلاقها ، خود بزرگ بینی و بی خردی می باشد .


 عقل و عشق و ایمان مکمل یکدیگر هستند و باعث تقویت همدیگر می شوند . و هرچه عقل بیشتر باشد ، اتفاقا ایمان و عشق هم بیشتر خواهد شد . و هر چقدر هم ایمان بیشتر شود ، عشق نیز بیشتر خواهد شد . و اگر از بین این سه مؤلفه ، یکی یا دو مورد را نداشته باشی ، فاجعه ای وجود خواهد داشت . مانند ابن ملجم مرادی ، که ایمان داشت  ولی عقل و عشق نداشت . یادمان باشد که نور ، نور است . یعنی یک جرقه ی کبریت نور است ، خورشید هم نور است . ولی این کجا و آن کجا !!! عشق هم گاهی اوقات واقعی است و وجود دارد ، اما محدودیت زمانی دارد و در واقع زمان دارد . مثلاً دو نفر خیلی عاشق همدیگر می شوند و همدیگر را می پرستند . ولی بعد از مدتی از چشم همدیگر می افتند . در اینجا نمی توانیم بگوییم عشق از ابتدا وجود نداشته است . اتفاقاً وجود داشته ، ولی با قید زمان بوده و مدت زمانش در آن موقع تمام شده . عشق مؤلفه ای است که امکان ندارد وجود داشته باشد ولی بدون ایمان و عقل باشد .


 اگر چنین عشقی وجود داشته باشد ، یعنی بدون عقل و ایمان باشد می شود خودشیدایی مستان . و چنان فردی را مجنون یا دیوانه می پندارند . و چنین عشقی معیاری ندارد . و البته اگر فردی ، عقل بدون عشق و ایمان داشته باشد ، تبدیل می شود به یک ماشین حساب . و حسابگرانه به همه چیز نگاه می کند . پس هر سه مورد مکمل یکدیگر هستند . و البته که همه هستی با همه موجوداتی که در خودش دارد ، این سه مؤلفه را دارا می باشد . یک شیر و یا ببر با اینکه حیوانات جنگنده و خونخواهی هستند ، اما برای بچه ها و جفتشان ، سرشار از عشق می باشند . و حاضر هستند برای حفظ آنها ، جان خودشان را هم از دست بدهند . حتی تقوا هم دارند و طی یک چهارچوب خاص و کاملاً متفکرانه ، شکارشان را به دام می اندازند . حتی به آن شکار هم الهام می شود و آن حیوان هم به الهامش ایمان دارد . پس می بینیم که همه ی موجودات ، عشق و عقل و ایمان را دارند . و ما به عنوان انسان اگر گاهی عشق را درک نمی کنیم ، مطمئن باشیم که عشقی به تمام هستی نداریم . چون اگر به جایی برسیم که به تمام هستی عشق داشته باشیم ، آن موقع است که ارزش هر ذره از هستی را درک خواهیم کرد . در واقع تمام ذرات هستی برای زندگیشان ارزش قائل هستند و برای خودشان برنامه دارند . مانند ما انسانها . پس وقتی عشق باشد انسان تمام هستی را دوست دارد و البته که هستی هم انسان را دوست خواهد داشت . در واقع یک آنی در درون همه ی ما وجود دارد که بعضی ها آن را دریافت می کنند و بعضی های دیگر نه !!! پس اگر ما خدا را دوست داریم باید کل هستی را دوست داشته باشیم . و مطمئناً عامل همه ی بدبختیهای ما ، عدم دوست داشتن ما می باشد . و همین عدم دوست داشتن ، باعث نابودی قلبها می شود . اما با وجود عشق زندگی لذت بخش خواهد شد و دلها نیز از کینه و حسادت خالی خواهد گشت . بچه های کنگره ، مجانی برای کنگره کار می کنند و تازه اگر خدمتشان را هم از آنها بگیریم ، حالشان خراب می شود ، و این همان عشق است .شاید در ظاهر چیزی نصیب آنها نگردد ولی در باطن چیزی نصیبشان می شود که از رنگ یک عشق معمولی نیست . پس چهره ی زندگی هم برایشان عوض می شود . یادمان نرود که هرگاه در زندگی به « من » تبدیل شویم ، حتماً نابود خواهیم شد .

★★★ چند نکته مهم :۱- قبلاً پروتکلی داشتیم که مسافر در آن ، روزی cc۱ شربت می خورد و بقیه روزها را cc۶ میخورد . و اینکه بگوییم آن مقدار دوم را در ۱۸ روز باید مصرف کند ، اشتباه است . زیرا ما در کنگره پله ی ۱۸ روزه نداریم و تمام پله ها ، ۲۱ روزه می باشند . 
۲- تمامی برگه های امتحانی در آزمون کمک راهنمایی توسط ۴ نفر تصحیح و کنترل می شدند . و از همان نفر اول با دقت برگه ها تصحیح و نمره داده می شد تا اینکه به دست نفر چهارم می رسید ، و نفر چهارم نیز نمره ی نهایی را با در نظر گرفتن جایگاه های خدمتی فرد ، ثبت می کرد تا اینکه در نهایت نفر پنجم ، یعنی جناب مهندس ، برگه را کنترل نهایی می کردند و نظرشان را راجب قبولی یا رد فرد ، اعلام می داشتند . پس در کنگره چیزی به نام تقلب ، دزدی ، رشوه و کلک وجود ندارد .


۳- با توجه به نزدیک شدن روز اربعین و شروع شدن سفرهای زیارتی یادآوری این نکته حائز اهمیت است که سفر دومی ها می توانند سفرهای خودشان را بروند ، ولی هیچ سفر اولی حق مسافرتهای زیارتی و سیاحتی را ندارد . 
۴- تمام راهنماها و رهجوهایشان باید اقدام به نوشتن ۷ وادی اول کنند . و حتماً باید از روی سی دی ها ، بنویسند . و علت این کار : تقویت ذهن و حافظه ، عدم ابتلا به بیماری آلزایمر ، بهتر شدن خط و از بین رفتن هر چه بیشتر غلطهای املایی و در نهایت تقویت جهانبینی می باشد . 
۵- راهنماها این موضوع را در نظر داشته باشند که هر خواسته ای مبنی بر نوشتن سی دی و عدم انجام ضد ارزشها از رهجویانشان ، اول باید از طرف خوشان انجام شود .

† با آرزوی سلامتی برای جناب مهندس دژاکام †

انرژی مثبت امروز :
★ چه بسا خداوند هرگره ای که در کار ما می اندازد ، همچون گره های قالی باشد .که نهایتاً قصد دارد با آنها نقشی ‌زیبا را بیافریند ....★

Every difficulty god ordains in our lives is like a knot in to a rug which would make a picturesque view of them 

تایپ و تنظیم کننده : همسفر نسیم فراهانی ....


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه ازلژیون اول دوشنبه 1398/06/25 10:52 ق.ظ
سلام وخداقوت خدمت خانم نسیم عزیزم ممنون بابت خدمتی که درسایت می کنی
رضا خندابی یکشنبه 1398/06/24 10:10 ب.ظ
با سلام و خداقوت خدمت همسفران محترم شعبه ...از زحمات بسیار عاشقانه خانم فراهانی سپاسگذارم و خیلی استفاده کردم از مطالب ...ممنون
همسفر مریم حسن بیگی یکشنبه 1398/06/24 04:49 ب.ظ
باعرض سلام و احترام خدمت همه ی عزیزان از نسیم عزیز ممنونم خیلی عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic